Podologia

pedicure leczniczy

PODOLOGIA

Podologia, czy też podiatria, to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp.
Zabiegi podologiczne są różnorodne i wymagają od osoby praktykującej ten zawód dużo wiedzy z zakresu nauk medycznych.

Z zabiegów podologicznych powinni przede wszystkim korzystać pacjenci:

– z dolegliwościami na stopach typu: odciski, modzele, brodawki , wrastające lub grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach.
– ograniczeni ruchowo,
– dotknięci chorobami skóry, kości i stawów,
– chorzy na cukrzycę,
– pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców: np. haluksy, palce młoteczkowate.

Konsultacja podologiczna
PLN 110

Czy pedicure leczniczy boli?

NIE. Dziś nie wyrywa się już np. wrastających paznokci, jak to czyniono dawniej. Zrywanie paznokci bez podejmowania innych rozwiązań traktowane jest jako błąd w sztuce!

To samo dotyczy odcisków – specjalistyczny sprzęt wysokiej jakości (np. wysokoobrotowa frezarka) ma za zadanie usunięcie stwardniałej skóry w taki sposób, by klient nie odczuwał najmniejszego dyskomfortu.

Poza tym poważniejsze zgrubienia usuwa się etapami – podczas dwóch, czasem kilku wizyt. Jeżeli klient ma taką potrzebę, może otrzymać znieczulenie. Fachowy personel poradzi sobie z poważnymi problemami naprawdę bezboleśnie.

Jakie efekty widzimy po zabiegu?

Niezależnie od problemu – nawet w przypadku wrastającego i zaognionego paznokcia, tuż po zabiegu – odczuwana jest natychmiastowa ulga.

Tak samo jest przy usuwaniu bolesnych modzeli lub odcisków. W poważniejszych przypadkach jeden zabieg nie wystarczy, czasem konieczna jest wizyta kontrolna lub kilka wizyt w gabinecie.

Kto powinien zgłosić się na pedicure leczniczy?

  • osoby mające problemy ze stopami,
  • cukrzycy – w tych przypadkach zaniedbania mogą doprowadzić do bardzo poważnych powikłań,
  • osoby z nadwagą,
  • kobiety w ciąży. W tym czasie następuje u nich nagły przyrost wagi ciała, przy jednoczesnym powiększeniu stopy o jeden, czasem dwa rozmiary. W takiej sytuacji nietrudno o uszkodzenia, otarcia, a nawet poważniejsze zmiany.
  • kobiety w ciąży. W tym czasie następuje u nich nagły przyrost wagi ciała, przy jednoczesnym powiększeniu stopy o jeden, czasem dwa rozmiary. W takiej sytuacji nietrudno o uszkodzenia, otarcia, a nawet poważniejsze zmiany.
  • osoby zaniepokojone takimi problemami jak: obrzęk wokół paznokcia, wrastanie płytki paznokciowej, niegojące się, sączące otarcia lub ranki, odciski, bolesne albo pękające pięty, zmiany w kolorze bądź strukturze płytki paznokciowej.

Jak wybrać gabinet, który oferuje pedicure leczniczy?

Standardowe zabiegi podologiczne wykonywane są za pomocą podologicznych instrumentów i urządzeń, oraz przez podologicznie wykształcony personel.

Ogromne znaczenie ma sterylizacja narzędzi. Jest to niezwykle istotne, gdyż podczas zabiegu może dojść do pęknięcia skóry – nierzadko klienci przychodzą do salonu z zaawansowanym stanem zapalnym lub grzybicą.

Moczenie stóp przed zabiegiem to czynność nieprawidłowa!, ponieważ moczenie stóp, pomijając kwestię higieniczne, powoduje zmacerowanie naskórka co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem skaleczenia podczas zabiegu. Dodatkowo zaburza obraz zmian skórnych, utrudniając bądź uniemożliwiając prawidłowe rozpoznanie zaburzenia.

Również zbyt częste i intensywne usuwanie zmian za pomocą frezarki tylko pogłębia problem. Ucisk, tarcie oraz lokalne podwyższenie temperatury skóry są głównymi przyczynami powstawania zgrubień naskórka.

Podolog w zmianach typu modzele, przerost tkanki skórnej(keratoza) i odciski używa skalpela, i specjalnego dłutka podologicznego. Frezarka w opracowaniu stóp służy tylko do końcowego oszlifowania naskórka stopy.
Podologia to również profilaktyka, mająca na celu sprawić by nogi jak najdłużej były zdrowe i sprawne. W gabinecie podologicznym dowiecie się w jaki sposób o nie dbać. Nogi często bolą, bo ich właściciel traktuje je jedynie jako narzędzie do poruszania się, a nie narząd, o który trzeba dbać tak samo, jak o serce czy nerki.

Różnica – pedicur kosmetyczny a zabieg podologiczny?

W gabinecie podologicznym skóra zmiękczana jest miejscowo, środkami zawierającymi mocznik, pomijając etap moczenia stóp. Dodatkowo zmiany usuwane są za pomocą specjalistycznych narzędzi podologicznych, które dają możliwość kontrolowanego usuwania zmian bez nakładania czynników powodujących zaburzenia rogowacenia. Jeśli istnieje konieczność zabieg zakończony jest wyszlifowaniem powierzchni skóry za pomocą frezarki, jednak należy pamiętać o tym że nie jest to główne (bądź jedyne) narzędzie podologa.

Usługa podstawowego zabiegu podologicznego skierowana jest do osób z problemami stóp.

Można ją poszerzać o kolejne specjalistyczne zabiegi skupiające uwagę na konkretnym problemie tj. wrastające paznokcie, odciski, modzele, brodawki, rozpadliny na piętach i inne.

PROBLEMY PODOLOGICZNE

Wrastający paznokieć

Z paznokciem wrastającym mamy do czynienia wtedy, gdy płytka paznokciowa wbija się w otaczające tkanki miękkie, powodując ich zaczerwienienie i opuchliznę. Jest to sytuacja, gdy boczne części paznokcia (najczęściej palucha )stopy podwijają się pod otaczającą go skórę (tak zwany wał paznokciowy) i rosnąc wbijają się w nią, co wywołuje ból i stan zapalny wału paznokciowego. Paznokieć może wrastać tylko po jednej stronie albo po obu stronach palca równocześnie. W dalszym stadium wrastania pojawiają się stany zapalne oraz ziarnina, i przede wszystkim stały dyskomfort oraz ból.

Przyczyn wrastania jest wiele, od tendencji osobniczej (przy paznokciach o kształcie rurkowatym), przez nieodpowiednią pielęgnację (obcinanie zbyt krótko lub „na okrągło”, czyli wycinanie kątów płytki paznokcia) i źle dobrane, ciasne obuwie, po mechaniczne urazy. Problem często dotyczy też osób uprawiających sport. Nieprawidłowemu ułożeniu płytki paznokcia i w konsekwencji jego wrastaniu sprzyjają także halluxy i inne deformacje ortopedyczne. Niezależnie od przyczyny problemu, czym wcześniej zostanie podjęta terapia, tym jest ona mniej inwazyjna i szybciej paznokieć wraca do zdrowia.

Celem postępowania podologicznego jest jak najszybsze zlikwidowanie stanu zapalnego i ewentualnego zakażenia bakteryjnego, a następnie zabezpieczenie chorego miejsca przed dalszym wrastaniem paznokcia.

Problem wrastających paznokci dotyczy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci, choć stosunkowo częściej spotyka się go u osób młodych.

Wrastanie paznokcia jest wywołane dwoma głównymi czynnikami:

  • noszenie zbyt ciasnych, uciskających palce butów,
  • nieprawidłowe obcinanie paznokci. Obcięty nieprawidłowo paznokieć rośnie nie tylko w przód, ale i na boki, zaś jego ostra krawędź stopniowo wbija się w skórę wału paznokciowego, uszkadzając ją i powodując stan zapalny.

Trzeba podkreślić, że wiele osób, mimo że przestrzega wszelkich zaleceń dotyczących higieny stóp, cierpi z powodu wrastających paznokci, co może świadczyć o ich szczególnej predyspozycji do tej przypadłości.

Aby zapobiec w/w należy : unikać zakładania zbyt ciasnych butów, prawidłowo obcinać paznokcie. Należy zwrócić uwagę, żeby wolny brzeg paznokcia nie był zaokrąglony (ścięte brzegi paznokcia), lecz prosty, a nawet nieco wklęsły. Szczególnie unikać należy wprowadzania ostrego końca nożyczek lub pilnika pomiędzy paznokieć a otaczającą go skórę, gdyż powoduje to niewielkie zranienia skóry, które stanowią dla bakterii wrota zakażenia.

W celu uniknięcia innych form infekcji wału paznokciowego nie należy obcinać nożyczkami ani nawet specjalnymi cążkami tak zwanych „skórek”. Zamiast tego należy je codziennie, po zwilżeniu wodą, delikatnie zsunąć do tyłu przy pomocy kciuka.

Przy nieprawidłowym postępowaniu może dojść do: zakażenia bakteryjnego skóry wału paznokciowego (tak zwana zanokcica).

Zalecenia ogólne:

  • wygodne, dobrze dobrane obuwie,
  • przestrzeganie higieny stóp,
  • prawidłowe obcinanie paznokci,
  • w przypadku stanu zapalnego pomocne może być kilkunastominutowe moczenie palca w ciepłych mydlinach powtarzane kilka razy dziennie,
  • brak ograniczeń dotyczących aktywności ruchowej i pracy zawodowej.

Popękane pięty

Popękane pięty to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim niebezpieczna dolegliwość. Pękają, gdy

  • skóra jest bardzo sucha,
  • nosimy niewłaściwe obuwie,
  • mamy nadwagę,
  • w skutek niedostatecznej higieny,
  • niedożywienie lub bardzo uboga dieta oraz niedostateczne ilości płynów także wpływają na stan skóry.

Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, a niekiedy nawet ropieją.

Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ przez poranioną skórę wnikają do organizmu bakterie i wirusy. Łatwo wtedy o zakażenie i poważne kłopoty zdrowotne.

Pękające pięty są złożoną przypadłością dlatego najczęściej nie wystarcza pojedynczy zabieg. Profesjonalne leczenie pięt jest długotrwałe i wymaga bezwzględnej współpracy klienta z podologiem.

Zabieg należy powtarzać co 2-3 tygodnie, aż do całkowitego wyleczenia skóry. Między kuracjami smarujemy stopy przed snem wskazanym preparatem i zakładamy bawełniane skarpetki. Rano zaś nakładamy krem do suchej skóry.

Modzele

Są to ograniczone okrągłe lub owalne pogrubienia nadmiernie zrogowaciałej warstwy naskórka (hiperkeratoza). Powstają na stopach na skutek ucisku skóry pokrywającej nadmiernie uwypuklone wyniosłości kostne. Tworzą się na stronie podeszwowej. Zrogowaciały naskórek nie jest unerwiony, lecz twardy modzel może powodować bolesność w przypadku, gdy ugniata okoliczne unerwione tkanki.

Należy je bezwzględnie usuwać , bowiem oprócz dolegliwości bólowych, utrata elastyczności naskórka oraz powstające pęknięcia mogą być przyczyną zakażeń grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych.

Modzel usuniemy w gabinecie już podczas jednej wizyty. Taki zabieg nie usunie jednak wzmożonej produkcji hiperkeratozy. Należy liczyć się z koniecznością kilku zabiegów. Skuteczne, trwałe usunięcie modzeli jest możliwe tylko w przypadku usunięcia przyczyny ich powstawania.

Usuwamy je – jeżeli są bardzo głębokie i rozległe za pomocą skalpela. Zaletą tej techniki jest niezwykła dokładność, szybkie tępo pracy oraz długotrwały efekt. Po usunięciu modzeli powierzchnię skóry polerujemy frezarką podologiczną.

Zgrubienia lub modzele rozległe, ale nie głębokie bez problemu usuniemy samą frezarką, używając zamiast skalpela, frezu diamentowego.

Odciski

Uwypuklone zgrubienia naskórka nad małymi wystającymi pod skórą wyniosłościami kostnymi. Charakteryzują się centralnie ułożonym rdzeniem, który sięga głęboko do unaczynionej i unerwionej warstwy skóry. Każdy ucisk tego miejsca powoduje ból, zwiększający się podczas chodzenia.

Odciski najczęściej umiejscawiają się na powierzchniach grzbietowych trzeciego, czwartego i piątego palca stopy, mogą również występować na przylegających do siebie powierzchniach palców.

Bywają często mylone z brodawkami pospolitymi, tzw. kurzajkami. Odcisk ma czop rogowy wrastający w głąb skóry i nie krwawi. Brodawka zaś krwawi.

Odciski należy bezwzględnie usuwać ponieważ permanentnie wdeptywane wpychane są coraz głębiej, co powoduje coraz większe dolegliwości bólowe. Mogą również wnikać poza skórę właściwą i być przyczyną stanów zapalnych.

Odciski długo „hodowane” rzadko udaje się usunąć na jednej wizycie. Przyjmuje się, że tyle czasu potrzeba na pozbycie się dolegliwości, ile upłynęło od momentu pojawienia się dyskomfortu na naszej stopie.

Usuwamy je dłutkiem podologicznym, które pozwala na dokładne łyżeczkowanie rdzenia odciska nie powodując bólu. Zabieg jest bezkrwawy i najczęściej bezbolesny.

Czym zajmuje się podologia

Podologia, (podiatria) – dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem (także chirurgicznym w wypadku lekarza) chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego.

Zabiegi podologiczne mają różnoraki charakter i wymagają od osoby praktykującej ten zawód wiedzy z zakresu nauk medycznych, tj.: diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, opatrywania ran, technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne).

Podolodzy szczególnie często zajmują się profilaktyką i leczeniem stóp sportowców. W Polsce podologia jest jeszcze dziedziną raczkującą. Brak regulacji prawnych dotyczących zakresu działania i kompetencji, które w różnych krajach różnie wyglądają.

Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci :

  • ograniczeni ruchowo,
  • dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca),
  • pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze),
  • z dolegliwościami na stopach, tj.: odciskami, modzelami, brodawkami,
  • z wrastającymi, czy grzybiczymi paznokciami,
  • z pocącymi się stopami,
  • z rozpadlinami na piętach.

Kto wykonuje pedicure leczniczy?

Podolog zajmuje się specjalistyczną pielęgnacją i diagnozowaniem zmian na skórze stóp, jak również kierowaniem do odpowiednich specjalistów. To ktoś, kto stanowi łącznik pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Podolog czyli osoba zajmująca się specjalistyczną pielęgnacją stóp nie jest na pewno lekarzem. Nie jest też osobą zajmującą się kosmetycznym zabiegiem pedicure, a z czym niestety nadal dość często się go utożsamia.
Zwykła, codzienna czy kosmetyczna pielęgnacja stóp nie są podologowi obce, ale z drugiej strony ma szeroką wiedzę na temat wszelkich patologii i schorzeń w obrębie kończyn dolnych, jak również bardzo duże umiejętności manualne.

Często to podolog jest specjalistą, który diagnozuje chorobę w nierozpoznanym dla pacjenta stadium i zaleca mu wizytę u lekarza. Często wykryte nieprawidłowości wymagają dalszych, specjalistycznych badań, dlatego też podolog zaproponuje wykonanie u specjalisty dodatkowych badań pod kątem np. grzybicy, infekcji bakteryjnych, cukrzycy itp.

Dużą grupą, do której kierowane są zabiegi podologiczne to osoby chore na cukrzycę. Diabetyków podolodzy chcą przekonać do szczególnej pielęgnacji stóp, by w ten prosty sposób mogli długo zachować zdrowe nogi i ustrzec się przed groźnymi powikłaniami związanymi z cukrzycą. W przypadkach, gdy u chorych występują już objawy schorzeń w obrębie kończyn dolnych, specjalista – podolog pomoże ograniczyć skutki choroby, pokaże jak nie doprowadzić do jej nawrotu.

Podolog przeciwdziała powstawaniu zmian chorobowych na stopach, udziela wskazówek i porad dotyczących pielęgnacji stóp i nóg. Podologia to również profilaktyka, a profilaktyka to dłuższe zdrowie.

Korekta wrastających paznokci

TAMPONADA -terapia wrastającego paznokcia

Bardzo ważny element korekcji wrastających paznokci.

Wykonanie polega na umieszczeniu w wale paznokciowym miękkiego materiału opatrunkowego nasączonego środkiem antyseptycznym lub płynem z antybiotykiem.

Opatrunek ten poszerza przestrzeń między płytką paznokciową a wałem. W przypadku obecności stanu zapalnego tamponada wchłania płyn tkankowy, ropę osuszając w ten sposób wał paznokciowy.

W początkowej fazie wrastania paznokcia często wystarczy aplikowanie TAMPONADY.

Metoda ta jest praktycznie bezbolesna i bezproblemowa, ale sprawdzi się tylko wtedy, gdy szybko zareagujemy i pojawimy się w gabinecie zanim proces wrastania rozwinie się. Tamponady są też stosowane jako profilaktyka wrastania w przypadku paznokci rurkowatych, lub przy mechanicznym uszkodzeniu płytki lub gdy paznokieć odrasta po zabiegu chirurgicznym. Tamponada bardzo często wykorzystywana jest w terapii wrastających paznokci u małych dzieci. Tu płytka paznokcia jest na tyle miękka, że ta metoda sprawdza się doskonale.

Podologia w Polsce

Polska podologia to ciągle dziedzina raczkująca i nie ukształtowana, która szuka dopiero swojego miejsca, a jej zakres nie został jak na razie uregulowany prawnie. Czynione przez Polskie Towarzystwo Podologiczne oraz zwykłych szeregowych podologów działających w ramach tej organizacji, starania o ustanowienie tego zawodu przyniosły pierwszy skutek dopiero w styczniu 2015 roku. Zawód podologa został dodany do listy zawodów pod nr323014– praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania–Dz.U. z dnia 28 sierpnia 2014 r. poz. 1145).