Masaż klasyczny

Masaż klasyczny

Najpopularniejszy zabieg, znajdujący się w podstawowej ofercie każdego gabinetu masażu. W zależności od zastosowanej techniki, może on mieć różne działanie: wyciszające, pobudzające, przeciwbólowe, regenerujące, lecznicze, a nawet odchudzające. Masaż klasyczny wykorzystywany jest jako element wspomagający zwalczanie wielu chorób, w tym dolegliwości ortopedycznych, neurologicznych czy ginekologicznych. Znajduje też zastosowanie w ogólnych problemach zdrowotnych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Masaż wykonuje się na stole do masażu z wykorzystaniem oliwki lub maści, ułatwiającej płynne ruchy dłoni masażysty na ciele pacjenta. Skutkiem zabiegu jest regeneracja i zwiększenie elastyczności mięśni, poprawa krążenia krwi i limfy oraz poprawienie wyglądu skóry. Masaż klasyczny  to  podstawowy rodzaj masażu stosowany w ramach profilaktyki przeciwbólowej i chorób układu ruchu. Jego zadaniem jest  normalizacja napięcia mięśni i innych struktur narażonych na zwiększenie lub zbytnie obniżenie napięcia. Przez swoje wielokierunkowe działanie pobudza organizm do intensywniejszych przemian metabolicznych, dzięki czemu procesy leczenia przebiegają szybciej. Ma duże właściwości redukujące napięcia i stres.

 

Częściowy lub całościowy
PLN 100-160

Techniki masażu klasycznego

  • GŁASKANIE

Głaskanie jest stałym elementem masażu klasycznego. Ruch ten polega na spokojnym (głaskanie powierzchniowe) lub energicznym (głaskanie głębokie) ślizganiu się po powierzchni skóry bez przesuwania tkanek masowanych. Głaskanie wykonywane jest na początku i na końcu każdego zabiegu. W przypadku niektórych schorzeń, np. dolegliwości związanych z dużą bolesnością, głaskanie jest jedyną techniką, jaką może zastosować masażysta. Głaskanie odpowiada za pobudzenie układu krążenia, eliminację obrzęków oraz usunięcie złuszczonego naskórka i wydzieliny gruczołów skórnych. Przeciwwskazaniem do stosowania techniki głaskania jest II stadium choroby Bürgera.

  • ROZCIERANIE

Rozcieranie ma ogromną wartość leczniczą. Polega na wykonywaniu ruchów kolistych lub spiralnych, w wyniku których tkanka masowana zostaje przesunięta, rozciągnięta i roztarta. Rozcieranie stosowane jest w leczeniu stanów pourazowych: stłuczeń, skręceń, wysięków, zgrubień torebek stawowych, przykurczy, blizn, zrostów, etc. Technika ta umożliwia także likwidację narośli w tkance kostnej. Do głównych przeciwwskazań do stosowania techniki rozcierania należą: choroba Bürgera, skaza naczyniowa, stan świeżo po podaniu blokady, stan po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył.

  • UGNIATANIE

Ugniatanie to technika wykonywana z przyłożeniem dużej siły. Polega na chwytaniu i odciąganiu mięśni od tkanki kostnej. Ugniatanie stosuje się w celu intensywnego pobudzenia mięśni. Jest pomocne w leczeniu niedowładów porażeń neurogennych, zaników mięśniowych z nieczynności i innych chorobach mięśni. Technika ta znajduje też zastosowanie w leczeniu głębokich blizn oraz zrostów w powięziach i ścięgnach.

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania techniki ugniatania jest skłonność do krwotoków.

  • OKLEPYWANIE

Oklepywanie polega na szybkim, energicznym uderzaniu tkanki masowanej (poprzecznie do mięśni), przy czym istotne jest, by kontakt dłoni masażysty ze skórą pacjenta był jak najkrótszy. Oklepywanie intensywnie pobudza mięśnie, poprawia krążenie. W zależności od siły oddziaływania, oklepywanie może działać pobudzająco lub uspokajająco na tkankę nerwową.

Techniki tej nie należy stosować wobec dzieci, osób starszych oraz u pacjentów po zabiegach operacyjnych. Wśród innych przeciwwskazań wymienić też należy silny ból, wzmożone napięcie mięśniowe, żylaki, dyskopatie, osteoporozę, skoliozę, przykurcze mięśni, otyłość, niektóre choroby neurologiczne i reumatyczne.

  • WIBRACJA

Wibracja jest techniką wykonywaną ręcznie lub przy wykorzystaniu aparatu wibracyjnego, polegającą na przekazywaniu tkankom drgań o małej amplitudzie i dużej częstotliwości. Technika ta wykorzystywana jest w leczeniu otyłości, pobudza czynności wydzielnicze gruczołów, powoduje przyrost tkanki mięśniowej. Zastosowanie znajduje także w terapiach obrzmień tkanki łącznej oraz chorób neurologicznych. Wibracjom nie należy poddawać osób cierpiących na porażenia spastyczne, a także pacjentów z chorobą Bürgera i Raynauda.

  • ROZTRZĄSANIE

Roztrząsanie polega na przekazywaniu tkankom drgań o dużej amplitudzie i małej częstotliwości. Ruchy w tej technice masażu wykonywane są w stałym tempie, zdecydowanie, w kierunku poprzecznym do włókien mięśniowych. Celem jest obniżenie napięcia mięśniowego oraz usprawnienie krążenia krwi i limfy. Roztrząsanie wspomaga też leczenie chorób układu oddechowego.

  • WAŁKOWANIE

Wałkowanie łączy w sobie ruchy głaskania, rozcierania i ugniatania. Technikę tę wykorzystuje się przede wszystkim w masażu pleców, ramion i ud oraz w masażu sportowym.