leczenie/wrastające paznokcie

Problemy Podologiczne

Z paznokciem wrastającym mamy do czynienia wtedy, gdy płytka paznokciowa wbija się w otaczające tkanki miękkie, powodując ich zaczerwienienie i opuchliznę. Jest to sytuacja, gdy boczne części paznokcia (najczęściej palucha )stopy podwijają się pod otaczającą go skórę (tak zwany wał paznokciowy) i rosnąc wbijają się w nią, co wywołuje ból i stan zapalny wału paznokciowego. Paznokieć może wrastać tylko po jednej stronie albo po obu stronach palca równocześnie. W dalszym stadium wrastania pojawiają się stany zapalne oraz ziarnina, i przede wszystkim stały dyskomfort oraz ból.

Przyczyn wrastania jest wiele, od tendencji osobniczej (przy paznokciach o kształcie rurkowatym), przez nieodpowiednią pielęgnację (obcinanie zbyt krótko lub „na okrągło”, czyli wycinanie kątów płytki paznokcia) i źle dobrane, ciasne obuwie, po mechaniczne urazy. Problem często dotyczy też osób uprawiających sport. Nieprawidłowemu ułożeniu płytki paznokcia i w konsekwencji jego wrastaniu sprzyjają także halluxy i inne deformacje ortopedyczne. Niezależnie od przyczyny problemu, czym wcześniej zostanie podjęta terapia, tym jest ona mniej inwazyjna i szybciej paznokieć wraca do zdrowia.

Celem postępowania podologicznego jest jak najszybsze zlikwidowanie stanu zapalnego i ewentualnego zakażenia bakteryjnego, a następnie zabezpieczenie chorego miejsca przed dalszym wrastaniem paznokcia.

Problem wrastających paznokci dotyczy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci, choć stosunkowo częściej spotyka się go u osób młodych.

Wrastanie paznokcia jest wywołane dwoma głównymi czynnikami:

  • noszenie zbyt ciasnych, uciskających palce butów,
  • nieprawidłowe obcinanie paznokci. Obcięty nieprawidłowo paznokieć rośnie nie tylko w przód, ale i na boki, zaś jego ostra krawędź stopniowo wbija się w skórę wału paznokciowego, uszkadzając ją i powodując stan zapalny.

Trzeba podkreślić, że wiele osób, mimo że przestrzega wszelkich zaleceń dotyczących higieny stóp, cierpi z powodu wrastających paznokci, co może świadczyć o ich szczególnej predyspozycji do tej przypadłości.

Aby zapobiec w/w należy : unikać zakładania zbyt ciasnych butów, prawidłowo obcinać paznokcie. Należy zwrócić uwagę, żeby wolny brzeg paznokcia nie był zaokrąglony (ścięte brzegi paznokcia), lecz prosty, a nawet nieco wklęsły. Szczególnie unikać należy wprowadzania ostrego końca nożyczek lub pilnika pomiędzy paznokieć a otaczającą go skórę, gdyż powoduje to niewielkie zranienia skóry, które stanowią dla bakterii wrota zakażenia.

W celu uniknięcia innych form infekcji wału paznokciowego nie należy obcinać nożyczkami ani nawet specjalnymi cążkami tak zwanych „skórek”. Zamiast tego należy je codziennie, po zwilżeniu wodą, delikatnie zsunąć do tyłu przy pomocy kciuka.

Przy nieprawidłowym postępowaniu może dojść do: zakażenia bakteryjnego skóry wału paznokciowego (tak zwana zanokcica).

Zalecenia ogólne:

  • wygodne, dobrze dobrane obuwie,
  • przestrzeganie higieny stóp,
  • prawidłowe obcinanie paznokci,
  • w przypadku stanu zapalnego pomocne może być kilkunastominutowe moczenie palca w ciepłych mydlinach powtarzane kilka razy dziennie,
  • brak ograniczeń dotyczących aktywności ruchowej i pracy zawodowej.